Jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Większość właścicieli domów zastanawia się, jak chronić swoja nieruchomość przed włamaniem. Zabezpieczenia te mogą obejmować proste środki, takie jak np.: wymiana zamków w drzwiach lub umieszczenie na ogrodzeniu tabliczki “uwaga! groźny pies – nie wchodzić!”.

Warto jednak pamiętać, że istnieje bardziej kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa w domu, takie jak – instalacja systemu alarmowego. Prawie każdy zdaje sobie sprawę, że montaż alarmu byłoby świetnym sposobem na ochronę, ale przy tak wielu rodzajach – jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Alarmy domowe – co chcesz chronić?

Kiedy myślimy o bezpieczeństwie, istnieją 3 kluczowe strefy, które większość z nas chce chronić – rodzina, dom i majątek. Dlatego, aby określić wymagany poziom ochrony, właściciele domów powinni rozważyć przeprowadzenie wstępnej oceny ryzyka. Ocena ta powinna nie tylko zidentyfikować wszelkie luki w zabezpieczeniach w domu i wokół niego, ale także wziąć pod uwagę styl życia całej rodziny. Taka szczegółowa analiza pomoże Ci lepiej zrozumieć, co próbujesz chronić i ułatwi podjęcie decyzji, jakich zabezpieczeń potrzebujesz w swoim domu.

Choć wymagania Polaków w zakresie bezpieczeństwa w domu są różne, technologia odgrywa coraz ważniejszą rolę w przypadku osób decydujących się na instalację alarmów, w szczególności kamer i alarmów z aplikacjami na telefon. Ważne jest również zrozumienie, jak przydatne są niektóre systemy technicznej ochrony mienia w przypadku rzeczywistego incydentu np. pożaru.

Montaż alarmów domowych – o czym warto wiedzieć?

Właściciele domów w Polsce mają prawo do zainstalowania systemu alarmowego w domu i na terenie wokół niego. Kamery mogą monitorować granice Twojej nieruchomości, a także wejścia do domu i różne punkty wewnątrz. Oczywiście kamery powinny rejestrować obraz wyłącznie z Twojej prywatnej własności. Jeśli ich zasięg wykracza poza Twoją nieruchomość, musisz przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu w bloku, prawdopodobnie napotkasz znacznie większe ograniczenia w zakresie instalacji alarmu. Przed skonfigurowaniem jakichkolwiek systemów w lokalu, musisz uzyskać zgodę właściciela, a w niektórych przypadkach – sąsiadów. Domowe alarmy z głośno “wyjącymi” syrenami są zwykle zabronione we wspólnych budynkach mieszkalnych. 

Warto dodać, że większość najnowszych alarmów domowych jest całkowicie bezprzewodowa. Takie alarmy zapewniają całkowitą elastyczność pod względem instalacji, a także liczby urządzeń (czujek) dodanych do zintegrowanego systemu. Dodatkowo, jeśli przeprowadzasz się z domu do domu – niezależnie od tego, czy jesteś kupującym, czy najemcą – możesz przenieść cały swój system alarmowy do nowej nieruchomości. Ale jeśli Twój dom jest jeszcze w budowie, możesz rozważyć zainstalowanie przewodowego systemu alarmowego w całym budynku.

Jakie systemy alarmowe są przydatne w domu?

Wybierając dla siebie system bezpieczeństwa, należy mieć podstawową wiedzę – jakie są alarmy domowe. Podstawowe zabezpieczenia montowane w domu to: czujniki wykrywania ruchu, czujki otwarcia okien i drzwi, czujniki dymu i oczywiście kamery. Prosty alarm w domu uruchomi się, jeśli na przykład – włamywacz uruchomi czujki. Wtedy alarm wyemituje sygnał dźwiękowy, informując wszystkich w okolicy, że doszło do incydentu w Twoim domu. Czy skutecznie odstraszy włamywacza? Tu zdania są podzielone. 

Większość właścicieli domów podejmuje dodatkowe kroki w celu ochrony swojej rodziny, domu i dobytku i decyduje się na współpracę z Agencją Ochrony. Jakie są usługi Agencji Ochrony z zakresu bezpieczeństwa w domu, w czym możemy wybierać? Aby nieco przybliżyć ten temat, posłużę się przykładem, bo firmy ochroniarskie, które montują systemy alarmowe, mają zazwyczaj bardzo podobną ofertę. Przykładowo, alarmy Radom to m.in. takie usługi (cytuję):

  • “Systemy technicznej ochrony mienia – projektowanie, montaż, konserwowanie, serwisowanie systemów ochrony mienia.
  • Monitoring Central Przeciwpożarowych – monitoring systemów alarmowych, czyli 

monitoring online sygnałów z central przeciwpożarowych oraz bezpośrednie wysyłanie informacji o pożarach i zagrożeniach do właściwych służb.

  • Monitoring Włamaniowy – monitoring systemów alarmowych i natychmiastowa reakcja na krysowe zdarzenia kwalifikowanych ochroniarzy – profesjonalnych Grup Interwencyjnych.
  • Monitoring CCTV – systemy monitoringu, szczegółowa analiza obrazu i związana z tym właściwa ocena i szybka reakcja Operatora oraz Grup Interwencyjnych na określone zdarzenia.
  • Wynajem Bezpieczeństwa – wynajem systemów i usług monitorowania dla osób prywatnych i firm oraz usługę interwencji ochroniarzy w przypadku wystąpienia sygnałów alarmowych.”

Podsumowanie:

Poziom bezpieczeństwa w domu, którego szukasz, zależy wyłącznie od Ciebie i może być jedynie ograniczony przez Twój budżet. Pamiętaj, że podstawowe czujniki mogą świetnie chronić Twój dom, ale świadomość, że jest ktoś gotowy do szybkiego zareagowania w przypadku uruchomienia alarmu, daje dużo spokoju, zwłaszcza jeśli jesteś z rodziną na wakacjach lub przebywasz w podróży służbowej. 

Aby upewnić się, że wybierzesz odpowiednią technologię dla swojego domu, zadzwoń do kliku firm ochroniarskich, by umówić się na bezpłatną ocenę ryzyka, w celu określenia wymaganego poziomu ochrony – w oparciu o budżet i swoje wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *