Jak używać antykoncepcji dla kobiet

Damska prezerwatywa nie jest tak popularna jak męska wersja. Objaśniamy zatem, w jakich sytuacjach jest ona przydatna. Jak zakładać prezerwatywę dla kobiet Czy damska prezerwatywa to dobra odpowiedź na pytanie jak zapobiec niechcianej ciąży? Jakie ma wady?

Czym jest damska prezerwatywa? 

Prezerwatywa dla kobiet  to jeden z dostępnych środków antykoncepcyjnych. Jest rzadko stosowana przez ludzi współżyjących ze sobą. Wiele osób nawet nie słyszało wcześniej o takim rodzaju prezerwatywy. Zastanawiają się w jaki sposób działa i jak ją zakładać, bo przecież kobiety posiadają pochwę – coś zupełnie przeciwnego do penisa. 

Prezerwatywa damska, podobnie jak męski kondom, chroni zarówno przed nieplanowaną ciążą jak i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tutaj w swoim działaniu nie różni się od prezerwatywy męskiej. Obie kwestie ochrony zdrowia są ważne. Dodatkowo, jeśli nie mamy stałego partnera/partnerki to najrozsądniej stosować prezerwatywę damską lub męską.

Jak długo istnieje damska prezerwatywa? 

Historia damskich prezerwatyw nie jest tak długa jak czas istnienia męskich kondomów. Jednak, ku zaskoczeniu wielu osób, damska prezerwatywa istnieje już od ponad trzydziestu lat. Są rodzajem mechanicznej bariery dla plemników, a także dla na przykład wirusa hiv i wielu innych chorób. Dzięki temu po wytrysku, plemniki z nasienia nie mają drogi, którą mogłyby się dostać do komórki jajowej wyprodukowanej przez kobietę. 

Tak samo jak męska prezerwatywa, ta damska jest do jednorazowego użytku. Oznacza to, że po odbytym stosunku należy prezerwatywę wyrzucić do kosza. W tym momencie można wspomnieć ,że oprócz jednorazowych prezerwatyw istnieją także tak zwane kapturki dopochwowe, które można używać wiele razy. Z tego względu, że ten rodzaj antykoncepcji nie jest tak popularny jak prezerwatywy dla mężczyzn, nie jest sprzedawany w każdym sklepie. Najprościej znaleźć ją przez internet. 

Jak wygląda prezerwatywa dla kobiet?

Składa się z dwóch pierścieni – pierścienia wewnętrznego i pierścienia zewnętrznego. Jeden z pierścieni – wewnętrzny – musi być umieszczony dość głęboko w pochwie, aby dosięgał szyjki macicy. Drugi natomiast jest umieszczony na zewnątrz i ma za zadanie utrzymywać się na zewnątrz i nie wsunąć się w trakcie stosunku do środka pochwy. Kiedy będzie wkładany członek do pochwy to ten pierścień trzeba przytrzymać ręką, aby pozostał na miejscu. 

Wyglądem przypomina męską prezerwatywę, może być jedynie nieco szersza. Występuje w jednym rozmiarze, więc nie musimy dopasowywać jej rozmiaru do rozmiaru pochwy. Początkowo, prawidłowe założenie prezerwatyw damskiej może sprawić wiele kłopotów. Najlepiej się do tego dobrze przygotować i obejrzeć instrukcje w internecie. Może się zdarzyć tak,że podczas współżycia pernis partnera wsunie się między kondom damski a ściankę pochwy. Może to być uciążliwe dla obojga partnerów. 

Jest to jedna z wad damskich prezerwatyw, która skutecznie zniechęca użytkowników do stosowania tej metody antykoncepcji. Trzeba się do tego przygotować i nauczyć się jej używać, a najczęściej chcemy po prostu cieszyć się chwilą. 

Z czego wykonana jest damska prezerwatywa? 

Początkowo były wykonywane z tworzywa sztucznego, teraz najczęściej możemy kupić damskie prezerwatywy wykonane z naturalnego lateksu. Dodatkowo zazwyczaj są już pokryte lubrykantem, który nawilża i zapobiega przed brakiem komfortu związanym z suchością pochwy. Może być jeszcze, oprócz samego lubrykantu,dodany preparat plemnikobójczy. Jest wtedy jednym z dobrych sposobów jak zapobiec niechcianej ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *